Volám sa Mária Hricková, no všetci moji priatelia ma volajú “ Marča”. Mám 38 rokov, momentálne som na materskej dovolenke s 2-ročnou dcérkou Hankou. Okrem nej mám aj 11 ročného syna Jurka. Francúzština a Francúzsko je môj život, druhý domov, keďže som tam strávila niekoľko rokov. Práve tam som po prvýkrát ochutnala lahodné “macarons”,čiže po našom “makrónky”.

Pred tromi rokmi, keď sme boli na rodinnom výlete v Paríži, ma môj syn poprosil, či by som mu neupiekla tie úžasné, guľaté, farebné koláčiky, ktoré si tak zamiloval. Po návrate som sa pustila do hľadania receptov, postupov, pozerala som videá “ako na to”. Osem mesiacov som skúšala piecť makrónky podľa viacerých “zaručených” receptov, no vždy s neistým výsledkom: raz mi nenabehla nožička (roztrapkané okraje), inokedy mi popraskali, či boli duté, alebo sa roztiekli.

Nakoniec som sa rozhodla prihlásiť na kurz pečenia makróniek v Bratislave, kde som ich piekla pod vedením skúsenej cukrárky Julianny. No aj po absolvovaní kurzu sa mi makrónky doma nie vždy podarili. Tak som sa rozhodla prihlásiť na ďalší kurz s Miriam Kalisovou, ktorá ich pečie tzv. “ talianskou metódou”, ktorej som sa vždy bála. Táto metóda mi prišla ako ťažká alchymistická úloha, kde musí človek presne odvážiť suroviny, sledovať teploty.

Postupne som makrónky začala piecť nielen pre rodinu, ale aj pre priateľov, známych, na oslavy narodenín, ba dokonca aj svadby. Každý týždeň stovky makróniek…. A tak som „vychytala všetky muchy“, aby boli makrónky od mňa jednoducho dokonalé nielen výzorom, ale i chuťou.

Makrónky sa stali mojou veľkou láskou a vášňou. Moji známi a rodina by o tom vedeli rozprávať 🙂

Teším sa na Vás na mojom kurze sladkých macarons <3