Až v novšej dobe došlo v lekárstve k váhavej renesancii slnka po tom, čo v tejto oblasti upadlo na dlhú dobu takmer do zabudnutia. V rámci liečby tuberkulózy bola opäť objavená hodnota slnenia a od polovice 19. storočia vznikali vo Švajčiarsku vysoko v horách kúpele so sanatóriami, kde slnenie používali. V roku 1903 dostal dánsky lekár Finsen Nobelovu cenu za vynález umelého slnečného svetla na liečenie infekčných chorôb, predovšetkým tuberkulózy. S víťazným prerazením antibiotík však nastal po r.1945 opätovný úpadok slnečnej terapie, hoci kožné choroby ako neurodermitída či lupienka boli rovnako ako predtým liečené a uvádzané do lepšieho stavu pomocou slnka.
Práve dermatológovia začali pozvoľna slnko pokladať za nepriateľa a činiť ho výhradne zodpovedným za rakovinu kože. Pritom klasické lekárstvo vie už dlho, ako veľmi slnko potrebujeme, aby v našej koži vytváralo vitamín D, ktorý zabraňuje vzniku krivice. Tento poznatok však obmedzoval používanie slnka len pri úprave metabolizmu kostí.
Dnes už vieme o slnečnom svetle oveľa viac – napríklad že výrazne stimuluje činnosť šišinky mozgovej, a reguluje tak aj hospodárenie s draslíkom, alebo že ovplyvňuje vyplavovanie hormónu a prenášačov nervového vzruchu, ako je serotonín , noradrenalín a dopamín . Pri nedostatku svetla sa tvorí príliš veľa melatonínu, čo vyvoláva únavu, serotonín , hormón s opačným účinkom, naopak prispieva k tomu, že sme svieži a máme dobrú náladu.
Pozoruhodný jav, že operácia ľudí trpiacich rakovinou má v lete oveľa priaznivejší priebeh ako v zime, sa našlo vysvetlenie. V lete totiž slnko preberá následnú starostlivosť vo forme ožarovania a robí to prirodzene lepšie ako stúpenci klasickej medicíny. Nič nám teda nebráni, aby sme sa v budúcnosti pri následnej starostlivosti (ale i prevencii) vždy postarali o dostatočne vysokú hladinu vitamínu D.
Čo sa deje pri nedostatku vitamínu D? Zistilo sa, že následkom nedostatku vitamínu D sa prejavuje sklon k hromadeniu tuku v tele a zmenšuje sa sila svalstva. Ľudia s nedostatkom vitamínu D boli náchylnejší k osteoporóze, cukrovke 2. typu, kardiovaskulárnym ochoreniam a ochoreniam imunitného systému a k rakovine.
Vitamín D je zodpovedný za vyrovnanú náladu a dobrý spánok, za celkové zdravie, silné svaly, stabilné kosti a zuby i za výkonný imunitný systém, ktorý pôsobí proti alergiám a autoagresivním chorobám. Pôsobí aj ako ochrana proti chrípke.
Nedostatok vitamínu D podporuje náchylnosť k chrípke, infekčným ochoreniam, k depresiám, demencii, chronickej únave. S väčšou pravdepodobnosťou možno očakávať premenštruačný syndróm, artériosklerózu, srdcový infarkt, záchvat mŕtvice, vysoký krvný tlak, a tiež astmu, lupienku a neplodnosť. Zoznam by bolo možné ľubovoľne predlžovať až po poruchy koordinácie, roztrúsenú sklerózu, reumu a Alzheimerovu i Parkinsonovu chorobu.
Z knihy: Strava pro klid v duši