Konzumáciou zelených listov, semienok alebo plodov (ľanové, konopné, slnečnicové a sezamové semienka) plne pokryjete potrebu zásobovania životne dôležitými nenasýtenými mastnými kyselinami (omega 3,6,9 mastné kyseliny). Ďalšie tuky a oleje už prijímať nemusíte. Ak ste ale zdraví a nie ste práve pred veľkým športovým výkonom, tak môžete. Ľudia trpiaci alergiami alebo autoimunitným ochorením by sa každopádne mali vyhýbať všetkým živočíšnym tukom a olejom s vysokým podielom kyseliny linolovej (omega 6 mastné kyseliny patrí sem bodliakový, slnečnicový, repkový a sójový olej a olej z kukuričných klíčkov).
Ak ale chcete oleje a tuky konzumovať, držte sa nasledujúcich pravidiel:
Používajte výlučne prírodné, za studena lisované bio oleje! Väčšina z dnes bežne používaných rastlinných olejov sa bohužiaľ vyrába priemyselne, sú zahrievané a chemicky spracované. Za určitých okolností môžu byť škodlivé (tvoria sa v nich trans mastné kyseliny a peroxidy mastných kyselín).
Margaríny sú väčšinou hydrogénované, preto je lepšie sa im vyhnúť. Semienka rastlín môžu absorbovať škodlivé látky, preto sa v olejoch s týchto semienok nachádza viac jedu ako v bio olejoch a tukoch. Preto odporúčam používať bio oleje.
Na smaženie, varenie a pečenie používajte výlučne kokosový tuk, prípadne maslo. Všeobecne je pre nás vhodný olej, ktorý má nadbytok omega 3 mastných kyselín. Tým je iba ľanový olej, perilový olej a olej z chia semienok . V malom množstve sa môže použiť konopný olej, obsahuje totiž kyselinu, ktorá priaznivo pôsobí na látkovú výmenu.
Na začiatku zmeny stravovania by sa mala konzumácia ostatných olejov znížiť, až kým si telo nevytvorí zdravý podiel omega-3 tukov (tkanivá by mali mať rovnaký podiel omega 3 a omega 6 mastných kyselín). Po čase môžete začať používať olivový olej, olej z vlašských orechov, z hroznových jadierok a olej z pšeničných klíčkov.
Dbajte na to, aby jadierka neboli pražené ani na začiatku procesu výroby. Olej sa nikdy nesmie zahrievať a musí byť uchovávaný v chladničke, bez prístupu vzduchu a svetla! Obsahuje veľké množstvo viacnásobne nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú chemicky veľmi nestále a môžu sa premeniť na jedovaté molekuly, hlavne v priebehu zahrievania a počas kontaktu so svetlom a kyslíkom. Tuky, ktoré pri izbovej teplote zostanú v pevnom stave, obsahujú len málo nenasýtených kyselín a pri ich zahriatí nevznikajú škodlivé molekuly.
Z knihy: Jezte zeleně – Dr. med. Joachim Mutter