Jednoducho porovnajme telesnú stavbu mäsožravcov, bylinožravcov, všežravcov a ľudí:
– Všetky zuby zvierat živiacich sa mäsom sú dlhé, ostré a špicaté. Stoličky bylinožravcov a ľudí sú ploché a slúžia na drvenie a rozmelnenie potravy
– Čeľusť mäsožravca sa pohybuje iba smerom hore a dolu, zatiaľ čo čeľusť bylinožravcov sa môže pohybovať tiež do strán.
– Sliny mäsožravcov sú kyslé, a preto sú ideálne na rozklad živočíšnych bielkovín. Sliny ale neobsahujú vhodné enzýmy ptyalín a amylázu, ktoré rozkladajú uhľohydráty. Sliny mäsožravcov a ľudí sú zvyčajne alkalické a neobsahujú spomínané enzýmy. Alkalické sliny sú účinné proti zubnému kazu a ochorením ďasien. Dnešné bežná strava ale vytvára kyslé prostredie v slinách ľudí, pretože produkty látkovej výmeny sú kyslé. Rastlinná strava, hlavne čerstvé potraviny významne látkovú výmenu alkalizuje.
– Žalúdok mäsožravcov má tvar jednoduchého oválneho vaku a vytvára 10x viac kyseliny soľnej ako žalúdok bylinožravca alebo človeka, ktorý má podlhovastý tvar a zložitú štruktúru.
– Črevo mäsožravcov je iba 3 krát dlhšie ako jeho telesná dĺžka. Črevo človeka a ľudoopa je asi 12 krát dlhšie ako ich telo. Potrava sa tak v tele udrží čo možno najdlhšie a je možné ju lepšie využiť.
– Mäso a vnútorné orgány obsahujú množstvo kyseliny močovej a pečeň mäsožravcov a všežravcov dokáže detoxikovať 10 až 15 krát viac tejto kyseliny ako pečeň bylinožravcov alebo ľudí. V rastlinách nenájdeme prakticky túto kyselinu. Potrava s veľkým množstvom mäsa spôsobí, že ľudia majú výrazne zvýšenú hladinou kyseliny močovej v krvi a to potom napomáha k vzniku dny, srdcových a cievnych ochorení.
– Koža mäsožravcov nevylučuje pot, nemajú totiť kožné póry. Bylinožravce a ľudia sa potia prostredníctvom kože, majú potné žľazy.
– Moč mäsožravca je vždy po celý deň kyslý. Bylinožravce, opice a ľudia majú alkalický moč (okrem rána). Pri prekyslení organizmu majú ľudia kyslý moč ako mäsožravce.
– Jazyk mäsožravcov je drsný ako brúsny papier, na oddelenie mäsových vlákien a šliach od kostí a chrupaviek. Bylinožravec a človek má jazyk hladký.
– Naše ruky nie sú prispôsobené k trhaniu zvery , slúžia na to laby a pazúry mäsožravcov.
– Ľudia si nedokážu sami vytvárať vitamín C, okrem nich sú to morčatá a opice ploskonosé. V priebehu ich vývoja jedli vždy čerstvú rastlinnú stravu, ktorá obsahuje množstvo tohto vitamínu. Mäso obsahuje len nedostatočné stopové množstvo vitamínu C a preto si musia mäsožravce vitamín C vyrábať sami.
– Anatómia nášho tráviaceho traktu, pH hodnota a zloženie tráviaceho sekrétu sa najviac podobá bylinožravým ľudoopom.
– Čistí mäsožravci zjedia vždy najskôr vnútornosti ( črevá, pečeň, obličky ) – prevažnú časť mäsa zo svalu prenecháte mrchožrútom.
Z tohto porovnania je jednoduché vyvodiť, pre aký spôsob stravovania je človek telesne prispôsobený: pre prevažne rastlinnú stravu. Typickým mäsožravcov v žiadnom prípade nie je.
Z knihy: Jezte zeleně – Dr. med. Joachim Mutter