Čím vyšší je podiel čerstvej stravy a čím menší je podiel varenej stravy, tým menej potrebujeme piť. Z nápojov je najvhodnejšia alkalická voda bez kyseliny uhličitej, bylinkový čaj alebo čerstvá vylisovaná ovocná alebo zeleninová šťava. Ionizovanú alkalickú vodu si môžete vyrobiť sami, stačí na vodovodný kohútik pripevniť špeciálny prístroj.
Kupované vody by mali mať na etikete udané hodnoty nitrátu. Dbajte na to, aby ste kupovali minerálne vody len v sklenených fľašiach. Z plastových fliaš sa totiž do vody uvoľňujú jedovaté zmäkčovače plastov napríklad ftaláty.
Sladeným nápojom by sme sa mali úplne vyhýbať.
Neodporúčame piť žiadny alkohol, čierny čaj a ani kávu. Kávové náhražky vyrobené z obilnín by sa na našom jedálničku tiež nemali objaviť, pretože obsahujú látky vznikajúce počas praženia (napr. akrylamid) .
Najlepších liečebných výsledov bolo dosiahnutých vtedy, keď bolo zo stravy vylúčené aj mlieko. Raz to skuste, najmenej na štyri týždne zo stravy vynechajte mliečne výrobky a mlieko. V prípade, že mlieko predsa len pijete, malo by byť surové (certifikované) mlieko a nemalo by pochádzať od kráv.
V prípade, že držíte pôst alebo trpíte podvýživou, je pitie zeleninových štiav alebo štiav z volne rastúcich rastlín (vylisované v odšťavovači, ktorý lisuje i trávu) užitočné (pôst založený na pitie štiav z volne rastúcich rastlín) .Nedoporučujeme miešať s ovocím, lebo by sa mohlo stať, že sa objaví intolerancia na potraviny. Tieto šťavy odkyselia a detoxikujú organizmus a tiež neodbúravajú svalovú hmotu, ale podporujú jej rast. Nedoporučujem osolené zeleninové vývary a kupované ovocné šťavy, ale môžeme piť čerstvé vylisované zriedené ovocné šťavy, v pripade že u nás nevyvolávajú intoleranciu.
Najviac ale odporúčam mixovať nápoje z celých rastlín (zelené koktaily). Do hladka rozmixované účinné látky z rastlín telo lepšie prijíma. Výborné sú aj „limonády“ z minerálnej vody s čertvo vytlačenou citrónovou alebo pomarančovou šťavu (môžeme osladiť xylitom alebo stéviou). Tieto nápoje pijú radi hlavne deti.
Z knihy: Jezte zeleně – Dr. med. Joachim Mutter